Gęsia Szyja – szlaki, geologia

Gęsia Szyja (1489 m n.p.m)- szlak w Tatrach Wysokich

Gęsia Szyja – szczyt w reglowej części Tatr Wysokich, to jedno z najpiękniejszych miejsc tamtej okolicy. Szlak jest łatwy technicznie, dlatego chętnie wybierają go rodziny z dziećmi. Ze szczytu o każdej porze roku rozpościera się niesamowita panorama. Na górę prowadzi wiele szlaków, natomiast najpiękniejszym i najczęściej wybieranym jest ten biegnący przez Rusinową Polanę.

Gęsia Szyja – topografia szczytu i panorama Tatr

Gęsia Szyja jest najwyższym szczytem w grupie masywu o tej samej nazwie.  Góra znajduje się w Tatrach Wysokich, jest to szczyt o wysokości 1489 m n.p.m. Grupę Gęsiej Szyi od masywu Koszystej oddziela Rówień Waksmundzka. Szczyt znajduje się pomiędzy dwiema dużymi dolinami walnymi: Doliną Suchej Wody oraz Doliną Białki i jej odnogami: Doliną Waksmundzką, Doliną Filipką oraz Doliną Złotą.

Wysokość Szczytu  1489 m n.p.m
Pasmo  Tatry
Państwo  Polska

Ze szczytu można podziwiać szeroką panoramę Tatr od Tatr Bielskich, Tatr Wysokich aż po Tatry Zachodnie. Patrząc na wschód można zobaczyć Tary Bielskie wraz z ich najwyższymi szczytami: Murań, Nowy Wierch, Hawrań oraz Kopę Bielską. Odwracając wzrok na południe i południowy wschód widać Tatry Wysokie (Rysy, Jagnięcy Szczyt, Czarny Szczyt, Łomnica, Śnieżny Szczyt, Kopa Lodowa, Mała Wysoka, Kaczy Szczyt Młynarz, Ganek czy Ciężki Szczyt). Na południu widoczny jest masyw Wołoszyna i Koszystej, które oddziela od siebie Dolina Waksmundzka. Natomiast w dole widoczne są dwie doliny: Białej Wody oraz Białki.

Gęsia Szyja – geologia masywu

Masyw w całości porośnięty jest lasem świerkowym, wyjątek stanowi szczyt Gęsiej Szyi. Zbudowany jest w całości ze skał dolomitowych o wysokości 15 m, zwane Waksmundzkimi Skałkami. Dawniej nazwa Gęsia Szyja dotyczyła wyłącznie wąskiego i wygiętego upłazu na wschodnim grzbiecie szczytu, od strony Rusinowej Polany. Jego kształt przypominał góralom gęsią szyję, dzięki czemu góra zyskała nazwę. Później nazwę tę zastosowano do całego masywu.

Gęsia Szyja – szlaki turystyczne

Trasa na Gęsią szyję zaliczana jest do najprostszych, dlatego polecana jest rodzinom z dziećmi oraz osobom, które dopiero rozpoczynają przygodę z górskimi wędrówkami. Choć podróż może być wyczerpująca to technicznie jest bardzo prosty. Na sam szczyt wchodzi się drewnianymi schodami, do nich prowadzi kilka szlaków turystycznych, każdy z nich malowniczy z wyjątkowymi widokami.

Zazadnia – Gęsia Szyja przez Rusinową Polanę

Zgodnie z mapą szlak powinien zająć 2h 10 min, 4km 545m przewyższenia. Początek trasy biegnie szlakiem niebieskim, od Rusinowej Polany prowadzi szlak zielony. Początek drogi biegnie Doliną Filipka wąską drogą prowadzącą w górę. Docieramy do rozwidlenia, gdzie wchodzimy na zielony szlak Doliną Złotego Potoku. Następnie należy minąć Kaplicę Matki Bożej Jaworzyńskiej na Wiktorówkach, skąd można zachwycić się pięknem Rusinowej Polany. Kolejnym krokiem jest wejście na szczyt przez kilkaset drewnianych schodów. Droga na szczyt może być trudna, szczególnie uważać trzeba po opadach deszczu lub śniegu.

Wierch Poroniec – Gęsia Szyja przez Rusinową Polanę

Szlak powinien zająć nie więcej niż 2h, w trakcie których do pokonania jest trasa o długości 4,5 km. Od początku drogi do szczytu prowadzi zielony szlak. Przed wejściem na szlak należy uiścić opłatę dla Tatrzańskiego Parku Narodowego. Akceptowalna jest jedynie płatność gotówką, więc warto się w nią zaopatrzyć. Pierwsza część drogi na Rusinową Polanę powinna zająć godzinę. Najtrudniejszy jest pierwszy etap, gdzie przewyższenia wydają się największe, później to przyjemny spacer. Po dojściu na Polanę Rusinową można zakochać się w widokach. Następnie zielonym szlakiem należy kierować się w kierunku szczytu. Dalsza wspinaczka może okazać się trudniejsza niż początek wyprawy, 1180 schodów może wydawać się nie do przejścia. Ale warto, dla widoków i własnej satysfakcji.

Palenica Białczańska – Gęsia Szyja przez Rusinową Polanę

To najszybsza opcja na zdobycie szczytu, czas przejścia to jedynie 1h 40 min. W trakcie podróży do pokonania jest dystans 3,4 km oraz 539 m przewyższeń.

Jak dojechać z Zakopanego na szlak na Gęsią Szyję? Parking i komunikacja miejska.

Opcji na dotarcie na szlak a potem na szczyt jest kilka. Chcąc przebyć najpopularniejszą trasę zielonym szlakiem  należy zostawić samochód na parkingu Wierchu Poroniec. Z Zakopanego droga powinna zająć ok 25 minut, z Bukowiny Tatrzańskiej – 11 minut. Parking znajduje się tuż za rondem po prawej stronie. Nie jest on wielki, więc w weekendy oraz w trakcie wakacji zapełnia się bardzo szybko. Na szczęście jest na to rozwiązanie, gdy zaczyna brakować miejsca otwierany jest parking rezerwowy.  Znajduje się na drodze w stronę Bukowiny Tatrzańskiej ok 500 m za rondem. Oba parkingi są płatne. Z parkingu Polanie Białczańskiej, który prowadzi nad Morskie Oko również można dostać się na Gęsią Szyję. Niestety ten parking jest dostępny po wcześniejszej rezerwacji online.

Osoby chcące skorzystać z komunikacji miejskiej powinny na dworcu w Zakopanem szukać busików kierujących na Łysą Polanę nad Morskie Oko. Podczas wsiadania należy zaznaczyć kierowcy, że chce się wysiąść na Wierchu Poroniec, przystanek znajduje się wzdłuż Drogi Oswalda Balzera. Trasę można rozpocząć także z Polany Białczańskiej, skąd rozpoczyna się droga na Morskie Oko. Niebieskim szlakiem należy kierować się na Rusinową Polanę, a potem prosto na Gęsią Szyję.

Co można zobaczyć z Gęsiej Szyi?

Wierzchołek Gęsiej Szyi (1489 m) do doskonały punkt widokowy, dlatego o każdej porze roku bywa tam tłoczno. Gdy gwar i tłum przeszkadza można przejść 100m dalej do kolejnej formacji, gdzie widoki są równie zachwycające. Z góry rozpościera się piękna panorama Tatr. Wierzchołki Tatr Zachodnich, Tatr Bielskich przez Tatry Wysokie.

Warto dodać, że widoki są niesamowite podczas całej wędrówki. Zatrzymując się chwilę Polanie Rusinowej można napawać się niesamowitym, niezniszczonym przez człowieka krajobrazem. Z Polany widoczne są Tatry Bielskie. Nic więc dziwnego, że w roku 1878 Tytus Chałubiński reklamował panoramę Rusinowej Polany jako „widok na 100 szczytów i przełęczy”.

Gęsia Szyja zimą

Szlak na Gęsią Szyję jest czynny cały rok. Od wiosny do jesieni droga nie powinna stanowić żadnych problemów. Jedynie podczas i po intensywnych opadach warto zachować szczególną ostrożność, by się nie potknąć. Do marszu zimą na Gęsią Szyję należy się nieco lepiej przygotować. Droga powinna rozpocząć się wcześnie rano, ponieważ zimą dni są krótkie i wcześnie zaczyna robić się ciemno. Nie można zapomnieć o odpowiednim ubiorze, który chroni przed chłodem i wiatrem, ale pozwala na swobodę ruchów. Termos z ciepłym napojem, jedzenie oraz słodka przekąska koniecznie muszą znaleźć się w plecaku. Zimowa trasa na szczyt może zająć więcej czasu niż mówią o tym mamy, należy się na to przygotować.

Tatry od zawsze zachwycają pięknymi widokami i ciekawymi szlakami turystycznymi. Chcąc rozpocząć przygodę ze wspinaczką lub obudzić pasję w najmłodszych warto wybrać proste, ciekawe trasy. Jedną z nich na pewno jest droga na Gęsią Szyję. Wędrówka ukazuje czar gór i pokazuje ile wysiłku należy włożyć by osiągnąć cel.