Rysy – szlaki turystyczne, topografia, geologia,

Rysy

Rysy to bezapelacyjnie jeden z najbardziej docenianych szczytów w Tatrach, będący najwyższym punktem w całej Polsce. Położony jest on na granicy polsko-słowackiej i uchodzi za jedną z wizytówek naszego kraju. Rysy przyciągają turystów nie tylko z Polski, ale i z całego świata, którzy chcą zdobyć ten imponujący wierzchołek. Dzięki swojej wysokości i malowniczym widokom Rysy stały się symbolem polskich gór, a zdobycie ich jest marzeniem wielu entuzjastów wymagających wędrówek. Co warto wiedzieć na temat najwyższego szczytu w naszym kraju i dlaczego jego popularność jest tak ogromna?

Rysy – topografia

Rysy to wyjątkowy masyw górski położony w Tatrach Wysokich, będący częścią głównego grzbietu Tatr. Jego popularność jest na tyle duża, że termin ten słyszał zapewne każdy Polak. Masyw ten składa się z trzech wierzchołków: północno-zachodniego, środkowego, a także południowo-wschodniego. Północno-zachodni wierzchołek Rysów, znajdujący się na wysokości 2499 m n.p.m., jest najwyższym punktem Polski, który jest marzeniem dla tysięcy turystów. Środkowy wierzchołek wznosi się aż na 2503 m n.p.m., co czyni go najwyższym punktem całego masywu, aczkolwiek znajduje się on w całości na terytorium Słowacji. Dlatego też nie można go zakwalifikować jako najwyższy tatrzański punkt należący do naszego kraju.

Masyw Rysów jest położony nad słynną Doliną Rybiego Potoku i Czarnym Stawem pod Rysami, a jego północne zbocza opadają stromo w kierunku Morskiego Oka. Położenie Rysów jest naprawdę malownicze, co dodaje im jeszcze więcej uroku. Co warto podkreślić, od strony południowej masyw opada w Dolinę Mięguszowiecką na Słowacji. Wędrówka na szczyt jest możliwa zarówno od strony polskiej, jak i słowackiej, co czyni Rysy niebywale popularnym celem turystycznym dla ludzi z obydwu krajów.

Wysokość 2499 m n.p.m.
Pasmo Tatry Wysokie
Państwo Polska, Słowacja

Rysy – geologia

Masyw Rysów jest zbudowany z granitów, które powstały w wyniku niezwykle długotrwałych procesów geologicznych zachodzących na przestrzeni milionów lat. Granity te są naprawdę odporne na erozję, co wpływa na to, że formacje skalne w tym rejonie są ostre i surowe, co nadaje im charakterystyczny, alpejski wygląd. Dzięki granitowej budowie Rysy wyróżniają się nie tylko sporą wielkością, ale też malowniczym wyglądem, który sprawia, że miejsce to jest jedyne w swoim rodzaju.

Szczyt Rysów uformował się w wyniku ruchów tektonicznych, które miały miejsce w czasie słynnej orogenezy alpejskiej. Granitowe masywy były poddawane bardzo intensywnym naciskom, które powodowały ich wypiętrzanie. Dzięki temu procesowi powstały imponujące szczyty Tatr Wysokich, z Rysami na czele. Na stokach Rysów można zaobserwować liczne formacje skalne, do których zaliczamy chociażby żleby, kotły lodowcowe i grzędy. Na wysokości około 2250 m n.p.m. znajduje się także słynna Bula pod Rysami, a więc charakterystyczne skalne wzniesienie, które jest jednym z punktów orientacyjnych w trakcie wędrówki na sam szczyt. Rysy, jako część Tatrzańskiego Parku Narodowego, są także miejscem występowania absolutnie unikalnej flory i fauny, które przystosowały się do specyficznych warunków panujących w wysokich górach.

Rysy – szlaki turystyczne

Rysy to bezsprzecznie jeden z najważniejszych punktów na mapie polskich i słowackich Tatr. Szlaków turystycznych w tym miejscu jest całkiem sporo, co sprawia, że każdy turysta znajdzie coś dla siebie. Trasy w większości przypadków wymagają naprawdę dobrej kondycji fizycznej, a w niektórych miejscach także umiejętności wspinaczkowych, zwłaszcza na odcinkach wyposażonych w łańcuchy. Szlak na Rysy jest jednak jednym z najchętniej uczęszczanych szlaków w Tatrach, co wpływa na to, że w sezonie turystycznym bywa bardzo tłoczno.

Szlak na Rysy od strony polskiej

Szlak na Rysy od strony polskiej jest jednym z najważniejszych szlaków w Tatrach, który na pewno warto mieć na uwadze. Rozpoczyna się on przy schronisku nad Morskim Okiem, a w dalszej kolejności prowadzi wzdłuż zachodniego brzegu jeziora w kierunku Czarnego Stawu pod Rysami. Od Czarnego Stawu szlak zaczyna piąć się dosyć stromo pod górę, prowadząc turystów przez Bulę pod Rysami aż na sam wierzchołek. Wspomniana trasa na Rysy bez wątpienia nie zalicza się do najprostszych, aczkolwiek na pewno warto spróbować swoich sił. Wyprawa na Rysy jest bowiem fenomenalnym przeżyciem, które z pewnością pozostanie na długo w pamięci.

Szlak na Rysy od strony słowackiej

Warto wiedzieć o tym, że szlak na Rysy od strony słowackiej rozpoczyna się w Dolinie Mięguszowieckiej, przy Chacie pod Rysami. Szlak jest o wiele mniej uczęszczany niż jego polska część, aczkolwiek również wymaga od turystów niezłej kondycji i umiejętności wspinaczkowych. Podejście na szczyt od strony słowackiej zapewnia naprawdę śliczne widoki na dolinę i otaczające ją szczyty, a także możliwość podziwiania masywu Tatr Wysokich z zupełnie innej perspektywy. Jeśli lubisz podejmować nowe wyzwania, to zwiedzenie słowackiej części Rysów na pewno będzie strzałem w dziesiątkę.

Kolejka na Rysy

Będąc w Rysach, można skorzystać z kolejki, która zapewnia szybkie pokonanie trasy. Na trudno dostępny wierzchołek z Łomnickiego Stawu wiedzie 14-osobowa kolej linowa, która różnicę wysokości 855 metrów pokonuje w niecałe 9 minut. Podróż koleją linową jest jedynym bezpiecznym sposobem dotarcia na Łomnicę. Jeśli chcesz odwiedzić słowacką część Tatr, to na pewno warto rozważyć skorzystanie z kolejki. Jest to bowiem świetna atrakcja, która na pewno dostarczy fenomenalnych wrażeń. Szczególnie dobrze sprawdzi się ona u rodzin z dziećmi. Dzięki skorzystaniu z tej kolejki zaoszczędzisz czas, a równocześnie bezpiecznie dotrzesz w docelowe miejsce.

Rysy to niewątpliwie jedno z najbardziej spektakularnych miejsc w polskich górach, którego nie sposób ominąć, będąc w Tatrach zarówno polskich, jak i słowackich. Zdobycie najwyższego szczytu Tatr po stronie polskiej to marzenie każdego miłośnika gór, jednak warto mieć na uwadze to, iż nie jest to łatwe zadanie, które udaje się tylko najlepszym. Trudy wspinaczki rekompensują jednak zapierające dech w piersiach widoki, które roztaczają się z wierzchołka na otaczające doliny, jeziora i sąsiednie szczyty. Rysy są najwyższym punktem naszego kraju, co sprawia, że uchodzą za prawdziwy raj turystyczny. Szlaki prowadzą jednak przez piękne okolice, co sprawia, że wędrówki powinny być bardzo przyjemne. Wejście na Rysy to fenomenalne przeżycie, które powinno przypaść do gustu mieszkańcom Polski i Słowacji. Dlatego też warto zdecydować się na taką formę aktywności.